wtorek, 19 marca, 2024

Przyczyny chorób tarczycy

Wpływ negatywnych emocji na zdrowie

W diagnostyce i leczeniu chorób wewnętrznych medycyna chińska przywiązuje duże znaczenie wpływu, jaki negatywne emocje wywierają na nasze zdrowie. Co ciekawe wielowiekowe obserwacje chińskich lekarzy wskazują na związki między przeżywaniem określonych emocji a powstawaniem konkretnych chorób. Pisałem o tym w artykule Depresja a medycyna chińska.

Wpływ emocji na nasze ciało wydaje się oczywisty. Każdy z nas może zaobserwować, że kiedy się denerwujemy serce zaczyna bić szybciej, pocą się dłonie, twarz czerwieni się lub blednie. Nikt już nie podważa faktu, że stres i negatywne emocje mają destrukcyjny wpływ na zdrowie.

W przypadku nadczynności tarczycy i niedoczynności tarczycy medycyna chińska upatruje główną przyczynę w zaburzeniach emocjonalnych, nie wykluczając oczywiście znaczenia takich czynników jak uwarunkowania genetyczne, infekcje wirusowe, geograficzne usytuowanie (niedobór jodu, wolotwórcze składowe lokalnej kuchni, toksyczne środowisko).

W jednym z raportów klinicznych chińscy naukowcy stwierdzili, że prawdopodobną przyczyną nadczynności tarczycy u 86 (76,3%) wśród 110 badanych osób są stany lękowe, depresja i nadpobudliwość nerwowa. Pozostałe czynniki powstawania choroby u tych samych osób to infekcje (12 osób), chroniczne zmęczenie (9 osób) oraz uwarunkowania dziedziczne (6 osób).1

Emocjonalne przyczyny chorób tarczycy

Według obserwacji chińskich lekarzy określone negatywne emocje wywołują specyficzne objawy choroby:

Smutek i gniew

Smutek i gniew zakłócają równowagę energii Qi: funkcjonowanie Wątroby i Trzustki jest wtedy zaburzone. Mokra flegma koaguluje i tworzy wole tarczycowe. Powiększenie tarczycy jest jednym z pierwszych objawów w przypadku zaburzeń tego rodzaju.

Strach, panika, przerażenie

Skrajne pobudzenie nerwowe, silne emocje, takie jak strach, panika, przerażenie, mogą doprowadzić do stanu zwanego „ogniem serca”, charakteryzującego się bezsennością, potrzebą ciągłego mówienia, kołataniem serca. „Ogień serca” często ma związek z niedoborem Yin Serca. Skóra wokół tarczycy może zmienić kolor na fioletowy.2

Silny gniew może wywołać „ogień wątroby”, który „wysusza Yin i krew”. Naczynia krwionośne wokół tarczycy mogą się powiększać wybrzuszać.

Traumy psychiczne i depresja

Traumy psychiczne i depresja mogą prowadzić do zastoju wątroby. Wątroba przestaje prawidłowo regulować przepływ witalnej energii i krwi, w stanie stagnacji nie jest w stanie transportować płynów.3 Kumulacja płynów prowadzi do powstawania flegmy, która zbiera się w okolicach szyi i przeszkadza w obiegu Qi, co prowadzi do powstania wola. Przedłużający zastój Wątroby prowadzi do „ognia wątroby”, który z kolei wywołuje drażliwość i nerwowość.

(Dla odróżnienia nazwy narządów w kontekście medycyny chińskiej pisane są wielką literą, ponieważ nie oznaczają tylko narządów anatomicznych, ale również całe układy energetyczne. Tak na przykład termin Nerki zawiera w sobie nerki, nadnercza, część układu moczowego i jego połączenia z układem nerwowym).


1 Observation on curative effect of Pinyin Fufang in treating 110 cases of hyperthyroidism, Yuan Wenxue, Middle Medical Journal 1980, 3.
2 Chinese herb therapy for hyperthyroidism, Hsu, Hong-yen, Bulletin of the Oriental Healing Arts Institute 1983, 8(3).
3 A Comprehensive Guide to Chinese Herbal Medicine, Ze-Lin Chen, Mei-Fang Chen, Ohai Press, 1992 – 492.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Alexander Ostrogski
Alexander Ostrogskihttps://www.dotykzdrowia.com
Alexander Ostrogski jest terapeutą manualnym i bioenergoterapeutą z 34 letnim stażem. Prowadzi gabinet Terapii manualnej kręgosłupa w Łodzi od 1991 roku. Przez te lata pomógł tysiącom osób pozbyć się bólu kręgosłupa i innych dolegliwości. Pracuje w podejściu holistycznym, zorientowanym na traktowaniu organizmu jako całości. Specjalizuje się w chorobach związanych z kręgosłupem. Stosuję miękkie i nieinwazyjne techniki terapii manualnej.

Podobne posty

Bądź na bieżąco

80FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Ostatnio dodane