TERAPIA MANUALNA
Terapia manualna kręgosłupa pozwala na pozbycie się bólu pleców różnego pochodzenia, jako że jej działanie jest skierowane bezpośrednio na przyczynę tego bólu. Zabiegi terapii manualnej w połączeniu z bioenergoterapią doskonale sprawdzają się w przypadku takich schorzeń kręgosłupa jak dyskopatia, bóle korzonków, rwa kulszowa i rwa barkowa.
Jak działa terapia manualna kręgosłupa
Celem terapii manualnej kręgosłupa jest uśmierzenie dolegliwości bólowych poprzez usunięcie nieprawidłowości w ułożeniu kręgów. W pierwszej kolejności należy zlikwidować usztywnienie kręgosłupa i odblokować poszczególne segmenty ruchu. W tym celu trzeba stworzyć warunki sprzyjające całkowitemu odprężeniu i rozluźnieniu. Moja metoda opiera się na założeniu, że warunkiem efektywnego działania jest rozluźnienie nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Rozluźnieniu psychicznemu służy bioenergoterapia, którą stosuję bezpośrednio przed rozpoczęciem właściwego zabiegu terapii manualnej kręgosłupa.
O mojej metodzie
W mojej praktyce stosuję własną metodę, która polega na połączeniu bioenergoterapii i terapii manualnej kręgosłupa. Stosuję delikatną mobilizację stawów kręgowych poprzez wykorzystanie wyrostków kolczystych kręgów, które służą mi jako mini dźwignie. Inaczej mówiąc, wykonuję długie serie kontrolowanych, miękkich i delikatnych nacisków w miejscu przesunięcia segmentów kręgosłupa, czyli w miejscu, w którym nastąpiło podrażnienie korzeni nerwowych. Bioenergoterapia z kolei pomaga rozluźnić napięte ścięgna i mięśnie wokół zablokowanego segmentu, dzięki czemu łatwiej jest uwolnić uciśnięty nerw.
Terapia manualna kręgosłupa
Do tej pory nie znaleziono skutecznego lekarstwa na bóle kręgosłupa. Farmaceutyki nie leczą chorób kręgosłupa, a jedynie zmniejszają na pewien czas uczucie bólu, którego źródłem jest najczęściej mechaniczne podrażnienie korzeni nerwowych. W tej sytuacji jedynym naprawdę skutecznym sposobem pozbycia się dolegliwości jest usunięcie mechanicznego podrażnienia, czyli zlikwidowanie ucisku korzeni nerwowych. Aby uwolnić ściśnięte korzenie nerwowe nie wystarczy „nastawić kręgi”. Potrzebne jest odtworzenie sprawnego działania stawów międzywyrostkowych, krążków międzykręgowych, więzadeł i mięśni w narażonym na zmiany chorobowe segmencie kręgosłupa, czyli odbudowanie tzn. „gry stawowej”.
Utrwalenie osiągniętej poprawy
Po serii zabiegów, które doprowadzą do ustąpienia lub złagodzenia dolegliwości bólowych (zob. Terapia manualna kręgosłupa), trzeba podjąć działania mające na celu utrwalenie osiągniętej poprawy. Jest to moment, w którym chory ma szansę wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie we własne ręce. Żeby zapobiec nawrotom choroby, razem z klientem sporządzam plan działań terapeutycznych.