Czym jest miażdżyca

 

Miażdżyca jest w zasadzie następstwem odkładania się substancji tłuszczowych, przede wszystkim cholesterolu, komórek piankowatych i wapnia w ścianach naczyń, co prowadzi początkowo do ich zwężenia, a w efekcie do całkowitego zamknięcia światła naczynia, czyli do ostrej zakrzepicy powodującej śmierć niedokrwionej tkanki. 

NACZYNIA KRWIONOŚNE

Naczynia krwionośne należy sobie wyobrazić jako rurki, które zbudowane są z kilku warstw. Ściany wewnętrzne naczyń wyłożone są warstewką komórek śródbłonka, przypominającą swoją budową powierzchnię ułożoną z kostki brukowej. Jest ona jednak gładka dzięki czemu krew nie napotyka żadnego oporu i może płynąć bez przeszkód.

Niesione przez krew, rozpuszczone w niej substancje odżywcze przenikają przez śródbłonek do głębiej położonych warstw naczyń, zbudowanych z mięśni i tkanki łącznej. Dzięki rozszerzaniu i zwężaniu poszczególnych odcinków naczyń krew dokładnie i w odpowiednich ilościach dociera do poszczególnych części ciała i narządów.

W czasie naturalnego procesu starzenia się naczynia nieco twardnieją, co wynika z ciągłego narażania ich na obciążenia. U zdrowego człowieka proces ten posuwa się na tyle wolno, że nie ma wpływu na tryb życia i nie daje objawów.

Ale zarówno zawał serca jak i udar mózgu zagrażają człowiekowi w połowie życia. Należą do chorób, które rozwijają się latami, nie dając przy tym żadnych objawów i nie wpływając negatywnie na samopoczucie osoby nimi dotkniętej.

JAK DOCHODZI DO ZAKRZEPICY

Miażdżyca jest w zasadzie następstwem odkładania się substancji tłuszczowych, przede wszystkim

cholesterolu

komórek piankowatych

i wapnia w ścianach naczyń

co prowadzi początkowo do ich zwężenia, a w efekcie do całkowitego zamknięcia światła naczynia, czyli do ostrej zakrzepicy powodującej śmierć niedokrwionej tkanki. Pewną rolę odgrywają dodatkowo złogi płytek krwi. Miażdżyca polega na odkładaniu sięcholesterolu w określonych miejscach tętnic.

Tam, gdzie ściana wewnętrzna (śródbłonek) jest uszkodzona lub wrażliwa wywiązują sięstany zapalne, gdzie substancje działające niekorzystnie na tkankę wnikają w ściany naczyń. Uszkodzenia są zwykle usuwane przez wspólne działanie poszczególnych komórek mięśniowych i płytek krwi (trombocytów).

Ale w wypadku gdy w niektórych miejscach ściany naczyń są stwardniałe i źle zaopatrzone w tlen i substancje odżywcze, dochodzi do martwicy (miejscowego obumarcia tkanek). Przez tego rodzaju ogniska zapalne osocze krwi, tłuszcze i białka mogą przenikać do komórek mięśni i tkanki łącznej tętnic.

Dla miażdżycy typowe są złogi tłuszczu, wapnia i cholesterolu, określane jako blaszki miażdżycowe.

CHOLESTEROL

Cholesterol może być wprawdzie przyczyną zawału,lecz jednocześnie jest niezbędny do życia. To ważny element przemian anabolicznych w organizmie oraz nieodzowny składnik wszystkich komórek i tkanek.

Cholesterol jest to

podobna do tłuszczu substancja

niezbędna do zachowania zdrowia

Cholesterol jest

albo samodzielnie wytwarzany przez organizm

albo spożywany wraz z produktami zwierzęcymi.

Występuje on w

mózgu

układzie nerwowym

wątrobie

krwi

i w niewielkim stopniu także w innych tkankach ciała.

Organizm wykorzystuje go do

wytwarzania hormonów płciowych

hormonów nadnerczy

witaminy D

oraz żółci, która jest niezbędna do prawidłowego trawienia tłuszczów.

PRZYCZYNY WYSOKIEGO CHOLESTEROLU

Przyczyna wysokiego poziomu cholesterolu we krwi tkwi w

nadmiernym  jego spożyciu

a także poprzez przyjmowanie w pożywieniu tłuszczów nasyconych, które zwiększają wytwarzanie cholesterolu krążącego we krwi.

Inne czynniki to

stres

palenie papierosów

picie kawy

i spożywanie rafinowanego cukru

 

 
 
Bioenergoterapia, terapia manualna kręgosłupa, rwa kulszowa, bóle korzonków, naturalne metody medycyna naturalna, medycyna chińska, naturalne sposoby leczenia, medycyna niekonwencjonalna