Schorzenia kręgosłupa
Gdy bolą plecy lub kręgosłup, mamy poczucie, że zamiast nas chronić i wspierać, stają się naszym wrogiem. Bólu pleców nie da się przeoczyć, nie można go zignorować, rzadko daje się przeczekać. Mięśnie pleców i kręgosłup, które na co dzień utrzymują ogromny ciężar naszych ciał i dzięki którym zachowujemy właściwą postawę, czasami przynoszą nam szereg nieprzyjemnych doznań od dyskomfortu po obezwładniający nasze ruchy ból, który promieniuje do rąk lub nóg. Istnieje kilka przyczyn bólu pleców, np. podrażnienie korzeni nerwów rdzeniowych, nadwyrężenie mięśni pleców, a także uraz (uszkodzenie) dysku, kości, stawów lub ścięgien w kręgosłupie.
Dyskopatia
Dyskopatia to inaczej wypadnięcie dysku, wypuklina lub przepuklina krążku międzykręgowego. Powstaje wskutek urazu lub przeciążenia kręgosłupa - jądro miażdżyste (galaretowate) wysuwa się poza krawędzie kręgów.
Rwa kulszowa
Nagły atak rwy kulszowej potrafi unieruchomić na kilka dni lub nawet tygodni. Dokuczliwy, promieniujący ból jest ciężki do zniesienia, zakłóca sen i funkcjonowanie w ciągu dnia.
Ustalenie przyczyny bólu pleców
Ostry ból pleców może trwać od kilku dni do kilku tygodni. W sytuacji, gdy odczuwamy ból pleców, często sięgamy po środki przeciwbólowe; przynoszą one ulgę, lecz niestety nie usuwają przyczyny bólu.
Przyczyny i objawy bólu pleców
Często zdarza się, że różne problemy w okolicy lędźwiowej dają takie same lub bardzo podobne objawy. Dla znalezienia skutecznej metody pomocy niezbędne jest poznanie przyczyny leżącej u źródła bólu.
Jak uniknąć przeciążeń kręgosłupa
Staraj się zachować świadomość ciała – poczuj gdy wraz ze wzrostem poziomu stresu i zmęczenia zaczynają napinać się mięśnie szyi i pleców – staraj się do tego nie dopuścić przez miarowy oddech i robienie przerw zanim dopuścisz do przemęczenia.